Зборная Англіі (Жанчыны) увайшла ў гісторыю, бо гол Келі ў дадатковы час прынёс славу Еўра

Гол Хлоі Келі ў дадатковы час прывёў да таго, што зборная Англіі абыграла Германію з лікам 2:1 і сенсацыйна выйграла Еўра-2022 на перапоўненым стадыёне "Уэмблі".

Перад рэкордна вялікай колькасцю гледачоў у 87,192 110 гледачоў перамога Келі на 1966-й хвіліне забяспечыла Англіі першы буйны міжнародны поспех з часоў перамогі мужчынскай каманды на чэмпіянаце свету ў XNUMX годзе.

«Гэта самы ганарлівы дзень у маім жыцці», — сказала капітан Лія Уільямсан пасля ўзняцця кубка. «Спадчына гэтага турніру - змены ў грамадстве. Мы сабралі ўсіх разам, і ў нас ёсць людзі на гульнях. Мы хочам, каб людзі прыходзілі на гульні WSL, але спадчына гэтай каманды - гэта пераможцы, і гэта пачатак шляху».

У фінале на вякі Эла Тун вывела Ільвіц наперад цудоўным ударам адразу пасля гадзіны пасля нулявога, але займальнага першага тайма.

Цудоўная перадача Кіры Уолш наладзіла сваю партнёрку па камандзе, закруціўшы мяч вакол нямецкай абароны і на шляху Туне. Яна заўважыла галкіпера Мерла Фромса са сваёй лініі і пайшла на лоб, адбіўшы мяч, які пракруціўся міма нямецкага стоппера, і прывёў Уэмблі ў захапленне.

Але васьміразовыя чэмпіёны зборнай Германіі, якія страцілі свайго лепшага бамбардзіра Аляксандру Поп з-за траўмы за некалькі хвілін да пачатку матчу, не павінны былі адстаць надоўга, бо на 79-й хвіліне Ліна Магул зраўняла лік. Сіднэй Ломан знайшоў Табеа Васмута ў зоне, прычым паўабаронца адбіў навес апошняга.

Першы перыяд дадатковага часу быў хітрым, і ні адзін з бакоў не хацеў памыліцца, але Англія зрабіла прарыў за 10 хвілін да гульні. Германія не змагла выканаць вуглавы ўдар, а ўдар Кэлі вярнуўся да яе ног у шасціярдовую штрафную. Яна зноў была там, каб абмінуць Фромса і выйграць у Англіі свой першы буйны трафей.

Гэта быў хітры старт перад рэкордна вялікай колькасцю гледачоў на "Уэмблі", але Англія пачала ярчэй. Праз чатыры хвіліны Фрэн Кірбі адправіў навес, на які сустрэла Элен Уайт, але яе ўдар галавой быў прама ў Фромса.

На 25-й хвіліне Германія мела лепшы момант у тайме. Джорджыя Стэнуэй ненаўмысна кіўнула галавой на вуглавы падачы Германіі, калі Ільвіцы спрабавалі прыбраць мяч, перш чым Мэры Эрпс накінулася на свабодны мяч.

Англія магла павесці перад самым перапынкам. Бэт Мід выбрала Уайта ў цэнтры, але нападаючы нахіліўся, калі яна ўдарыла, і мяч пераляцеў над ашэстак.

Германія павінна была выйсці наперад праз пяць хвілін пасля перапынку. Магул прабіў мяч недалёка ад штангі пасля таго, як апынуўся ў прасторы, перш чым Тун вывеў Англію наперад адразу пасля гадзіны.

Неўзабаве каманда Марціны Вос-Тэкленбург павінна была зраўняць лік. Магул зноў з кідком, каб праверыць Англію, але яе намаганні ў кёрлінгу змаглі знайсці толькі штангу. Затым Эрпс была там, каб забраць адскок, але яна не змагла перашкодзіць Магулу зраўняць лік за 11 хвілін да гульні.

Гэта быў класічны дадатковы перыяд - ні адзін з бакоў не хацеў нічога аддаваць. Здавалася, што на картах была пакутлівая серыя пенальці супраць немцаў.

Але потым Кэлі — ва ўзросце ўсяго 24 гадоў — выбіўся дадому пераможцам, каб адправіць «Уэмблі» ў авердрайв, а Англія прагледзела гульню, каб упісаць свае імёны ў гісторыю.

Вігман: Гэта была баявая гульня, але каго гэта хвалюе?

Менеджэр жаночай зборнай Англіі Сарына Вігман распавяла BBC:

«Мы выйгралі кубак. Гэта проста неверагодна. Я нават не памятаю, што вы мяне спыталі! Я не ведаю, што адбываецца!

Пра тое, што робіць гэтую каманду такой устойлівай: «У вас ёсць паўгадзіны? Калі вы сапраўды хочаце станавіцца лепш кожны дзень, гэта тое, што вам трэба рабіць.

«Гульцы хацелі зрабіць гэта разам, і мы дамовіліся аб некалькіх рэчах адносна паводзін, і гэта былі не проста словы.

«Мы пражылі гэта, і вось вынік. З Германіяй было так напружана, і гэта была крыху баявая гульня, але каго гэта хвалюе? Мы чэмпіёны Еўропы.

«Я сказаў гульцам, што нам трэба яшчэ пяць хвілін, бо мы ўжо пераадолелі два бар'еры супраць Іспаніі, і нам трэба было зрабіць гэта яшчэ раз на працягу 15 хвілін.

«У мяне няма ніякіх сакрэтаў. Мне проста патрэбны час, каб зразумець, што адбываецца. Трафей даволі цяжкі — я б ведаў!»

Мід выйграў "Залатую буц" і стаў гульцом турніру

Нягледзячы на ​​тое, што Мід не забіла ў фінале "Уэмблі", яна дадала дзве асабістыя ўзнагароды ў свой кабінет, выйграўшы "Залатую буцу" і "Гулец турніру".

Напярэдадні фіналу вінгер быў на адным узроўні з Аляксандрай Поп, закінуўшы шэсць галоў, але капітан Германіі атрымаў траўму на размінцы, убачыўшы, як Мід атрымаў узнагароду, зрабіўшы пяць галявых перадач падчас турніру. У Поп нічога не было.

Алеся Руса таксама заняла трэцяе месца з чатырма галамі — у тым ліку той ашаламляльны ўдар супраць Швецыі, пра які будуць гаварыць доўгія гады.

Мід таксама была прызнана Гульцом турніру выбранай групай УЕФА, што стала ашаламляльным паваротам пасля яе адсутнасці ў алімпійскай камандзе Вялікабрытаніі ўсяго год таму.

«Я не магу ў гэта паверыць, часам футбол падводзіць цябе, але прыйсці ў норму - лепшы спосаб, і гэта тое, што мы зрабілі», - сказала яна.

«У мяне няма слоў, я не магу ўспрыняць усё гэта, я дагэтуль у шоку. Я не магу паверыць, што мы выйгралі, я проста не магу, гэта вар'яцтва. Я так ганаруся гэтай камандай. Я люблю гэтую каманду і люблю гэтую краіну».

Лена Обердорф з Германіі таксама заваявала трафей маладога гульца турніру, зрабіўшы прарыў на Еўра-2022 ва ўзросце ўсяго 20 гадоў.

Рэакцыя на перамогу Львоў

Каралева: «Мае самыя цёплыя віншаванні і віншаванні маёй сям'і ўсім вам з перамогай на чэмпіянаце Еўропы па футболе сярод жанчын. Гэта значнае дасягненне для ўсёй каманды, у тым ліку для вашага персаналу падтрымкі. Чэмпіянат і ваша выступленне ў ім заслужана заслужылі высокую ацэнку. Аднак ваш поспех выходзіць далёка за межы трафея, які вы так заслужана зарабілі. Вы ўсе паказалі прыклад, які будзе натхняць дзяўчат і жанчын сёння, а таксама будучыя пакаленні. Я спадзяюся, што вы будзеце гэтак жа ганарыцца сваім уплывам на свой спорт, як і сённяшнім вынікам».

Вос-Тэкленбург: Англія - ​​заслужаны чэмпіён

Галоўны трэнер Германіі Марціна Вос-Тэкленбург:

«Давайце адрозніваць футбол ад пачуццяў. Пачнем з футбольных рэчаў, у першым тайме валоданне мячом было больш на баку англічан. На нас ціснуць. Правялі некалькі штрафных, нам часам не хапала куражу.

«Нам удалося правесці некалькі атак, што было добра. Я думаю пра сітуацыю пры ліку 0:0, была відавочная сітуацыя ў штрафной, якая была відавочнай рукой. VAR паглядзеў на гэта, але не даў. Чаму арбітр не паглядзеў? Гэта крыху балюча.

«Мы хацелі згуляць мужна, каб забіць першы гол і згуляць з высокім прэсам. Калі ў нас сапраўды быў мяч больш, мы прапусцілі гол. У дадатковы час з лікам 2:1 крыху не пашанцавала. Магчыма, гэта павінен быў вырашыць пенальці.

«Англія - ​​заслужаны чэмпіён. Яны так моцна перамагаюць і глядзяць на падтрымку, якую яны атрымалі. Калі вы забіваеце два галы ў вароты Германіі, вы заслужаныя чэмпіёны. Віншуем іх.

«Шмат энергіі і гонару за маю каманду. Гэта было неверагодна гучна. Гэта дапаможа нам у будучыні. Мы выкладаліся на полі, не ўсё атрымлівалася, але мы аддалі пот, барацьбу і энергію. Гэта вельмі сумна, нельга знайсці патрэбных слоў, каб сказаць камандзе. Я проста павінен апрацаваць гэта. Мы прыйшлі выйграць гульню, але ў нас гэта не атрымалася. Магчыма, заўтра я буду адчуваць гэта па-іншаму.

«Другія месцы гучаць даволі добра, але крыху балюча. Толькі адна каманда можа выйграць сёння, нам можа спатрэбіцца крыху больш часу, каб пераварыць гэта».