Выйгрыш Скоці Шэфлера ў памеры 13.2 мільёна долараў усталяваў рэкорд PGA Tour за адзін сезон

У Скоці Шэфлера быў сезон, які запомніўся ў яго трэці год у PGA Tour. Ён выйграў чатыры разы — у тым ліку яго першы буйны тытул на турніры Мастэрс — падняўся на 1-е месца ў сусветным рэйтынгу і ўстанавіў рэкорд па заробку ў амаль 13.2 мільёна долараў.

З плэй-оф PGA Tour, які пачаўся на гэтым тыдні, Шэфлер завяршыў расклад рэгулярнага сезона як толькі чацвёрты гулец у гольф у гісторыі з больш чым 10 мільёнамі долараў у турнірных выйгрышах, далучыўшыся да Джордана Спіта, Віджая Сінгха і Тайгера Вудса. Спіт усталяваў папярэднюю адзнаку ў 12 мільёнаў долараў у 2015 годзе, у той час як Вудс з'яўляецца адзіным гульцом, які некалькі разоў (у 10, 2005 і 2007 гадах) перавышаў рубеж у 2009 мільёнаў долараў.

Шэфлер паклаў у кішэню 2.7 мільёна долараў за сваю перамогу на турніры Masters, плюс яшчэ 2.1 мільёна долараў за кожную сваю перамогу на спаборніцтвах World Golf Championships-Dell Technologies Match Play і Arnold Palmer Invitational. Ён атрымаў амаль 1.5 мільёна долараў за перамогу на адкрытым чэмпіянаце WM Phoenix Open, што крыху менш за тое, што ён заняў другое месца на US Open. У сезоне 2021-22 Шэфлер тройчы заняў другія месцы, што азначае, што ён быў двума лепшымі амаль у 1/3 з 22 стартаў.

У дадатак да выйгрышу ў турніры Шэфлер атрымаў бонус у 4 мільёны долараў за лідзіруючае месца ў Comcast на працягу сезона.CMCSA
Топ-10 турнірнай табліцы Бізнес-тура. У агульнай складанасці 10 лепшых у турнірнай табліцы рэгулярнага сезона FedExCup падзяляюць 20 мільёнаў долараў бонуса. Шэфлер таксама атрымаў дадатковы 1 мільён долараў за ўдзел у сезонным Aon Risk Reward Challenge, унікальным спаборніцтве, у якім складаюцца два найлепшыя вынікі з кожнай падзеі, у якой удзельнічае гулец.

Цяпер у Шэфлера ёсць шанец падвоіць агульную суму за сезон, бо пераможца сёлетняга Кубка FedEx атрымае 18 мільёнаў долараў, у тым ліку 17 мільёнаў долараў наяўнымі (астатні 1 мільён долараў адкладзены на іх пенсійны рахунак).

125 лепшых гульцоў у кваліфікацыі FedExCup атрымалі месца ў плэй-оф PGA Tour, які пачынаецца з чэмпіянату FedEx St. Jude у TPC Southwind у Мемфісе 11-14 жніўня. Адтуль 70 гульцоў выходзяць на чэмпіянат BMW у Wilmington Country Club (штат Дэлавэр) 18-21 жніўня. 30 лепшых перайдуць на чэмпіянат тура 25-28 жніўня ў Іст-Лэйк-Гольф у Атланце.