Мюнхенская "Баварыя" перамагла "Барсу" з лікам 2:0 пасля вяртання Левандоўскі, але сумневы застаюцца

Мюнхенская "Баварыя" перамагла "Барселону" з лікам 2-0 у гульні, якую былая зорка Роберта Левандоўскі лічыла вялікім вяртаннем. Хаця ў Левандоўскі былі свае шанцы, галы Лукаса Эрнандэса (50') і Лероя Санэ (54') у другім тайме забяспечылі «Баварыі» ўсе тры ачкі цалкам камфортным спосабам.

Насамрэч хуткасць капітуляцыі «Барселоны» пасля першага гола ўражвала. Першыя 45 хвілін "Баварыя" проста з цяжкасцю выйшла з тупіка, ударыўшы галавой Эрнандэса пасля падачы Джошуа Кіміха з вуглавога. Затым усяго праз чатыры хвіліны гульня была скончана, калі Санэ адкаркаваў абарону Барсы і зрабіў лік 2-0.

«У першым тайме ў «Барселоны» былі лепшыя шанцы, чым у нас — нашага апошняга мяча яшчэ не было», — сказаў пасля гульні галоўны трэнер «Баварыі» Юліян Нагельсман. «У другім тайме справы пайшлі значна лепш, і наша эфектыўнасць сёння зрабіла розніцу».

Левандоўскі, сам па сабе, напэўна, мог скончыць у першым тайме. «Нам пашанцавала, што ён адправіў гэты залп праз ашэстак, і я быў там у другім шанцы», — сказаў галкіпер «Баварыі» Мануэль Нойер пасля гульні. «Сёння мы паказалі добрую гульню ў абароне».

Гэтая другая частка была сапраўднай, але толькі ў другой палове. У першым тайме, у прыватнасці, Альфонса Дэвісу некалькі разоў прыходзілася вяртацца, каб патушыць пажары. Канадцу пашанцавала, што яго фол на Усмане Дэмбеле ў штрафной (44') не быў прызнаны пенальці.

Потым адбыліся два хуткія галы Баварыі ў другім тайме, якія ў многім замалююць шматлікія недахопы першага тайма. Сутнасць, аднак, застаецца ў тым, што Rekordmeister пасля цяжкасцей у трох гульнях Бундэслігі запар зноў меў перыяды, калі каманды мелі праблемы са стрымліваннем суперніка.

Але, магчыма, заўзятары і СМІ былі занадта жорсткія да Баварыі? «Мы не павінны перабольшваць; мы выйгралі нашы гульні CL,» сказаў Нойер. «У нас было месца супраць «Інтэра» і «Барселоны». Тым не менш, мы павінны выступаць лепш супраць кампактных каманд ззаду. Такі сапернік чакае нас цяпер на выхадных у Аўгсбургу».

У заявах Нойера ёсць доля праўды. «Баварыя» пачала фантастычна, і многія назіральнікі палічылі, што Бундэсліга была завершана ў жніўні пасля перамог над Франкфуртам (6-1), «Вольфсбургам» (2-0) і «Бохумам» (7-0).

З рэкордам галоў 15-1 «Баварыя» здавалася неўтаймаванай у лізе, але потым адбыліся тры нічыі. Спачатку «Гладбах» згуляў унічыю з «Баварыяй» 1-1, затым «Уніён Берлін» узяў ачко ў «Баварыі» ў нічыёй 2-2, і, нарэшце, «Штутгарт» таксама згуляў унічыю 2-2 пасля таго, як двойчы прайграў на «Альянц-Арэне».

Тры гульні Бундэслігі без перамог былі перапынены вельмі пераканаўчай перамогай 2-0 супраць міланскага "Інтэра" на Сан-Сіра. Гульня супраць «Інтэра» стала, бадай, лепшым паказчыкам у гэтым сезоне да тых дзесяці хвілін супраць «Барсы», якія забяспечылі «Баварыі» новыя тры ачкі і гістарычную 30-ю гульню групавога этапу ў Лізе чэмпіёнаў без паражэнняў, раўняючыся рэкорду, усталяванаму «Рэалам».

Магчыма, СМІ былі занадта жорсткімі ў дачыненні да Баварыі. Rekordmeister цяпер абыграў міланскі "Інтэр" і "Барсу" ў групе смерці і, па сутнасці, можа прэтэндаваць на наступны этап, атрымаўшы дзве перамогі над "Вікторыяй Пльзень".

Сумневы застануцца, пакуль вынікі ў Бундэслізе не палепшацца. Наступны Аўгсбург, каманда, якая не дасць Баварыі таго месца, якое зрабіла Барса ў гэтай гульні. Акрамя таго, Rekordmeister можа быць без Эрнандэса і Даёта Упамекана, якія абодва атрымалі траўмы сёння вечарам.

Гэта, бадай, галоўная выснова матчу з Барсай. Баварыя выканала працу і правяла Левандоўскі па яго вяртанні на Альянц-Арэну, але сумневы застануцца, пакуль вынікі Бундэслігі не палепшацца.

Мануэль Вет з'яўляецца гаспадаром Падкаст Бундэслігі Gegenpressing і кіраўнік вобласці ЗША ў Transfermarkt. Ён таксама быў апублікаваны ў Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA і шэрагу іншых выданняў. Сачыце за ім у Twitter: @ManuelVeth