Коста-Рыка тапіць Новую Зеландыю, каб кваліфікавацца на чэмпіянат свету

Яны валодалі большай часткай валодання мячом і большай колькасцю магчымасцей. У іх нават быў мяч у вароты пасля інстынктыўнага ўдару з блізкай адлегласці ад талісманскага нападніка Крыса Вуда, але суддзя Абдула Хасан Махамед залічыў гол за парушэнне Мэцью Гарбетам.

Усе белыя з Новай Зеландыі былі ўпэўненыя і рэзкія, але футбол на элітным узроўні часта багаты і няўмольны. Каманды выйграюць і прайграюць матчы ў імгненне вока. Ужо праз тры хвіліны ветэран-нападаючы Джоэл Кэмпбэл, калісьці з "Арсенала", дасягнуў дасканаласці, каб звязацца з нізкім пасам ад падлетка Джуісана Бенета і забіць мяч у сетку, 1-0.

Гэта была першая і апошняя атака Коста-Рыкі ў першым тайме. Ticos пачалі сваю мару. Ім заставалася 87 хвілін, каб атрымаць апошнюю пуцёўку на чэмпіянат свету. Новая Зеландыя заставалася спакойнай, выкарыстоўваючы ваганні ў абароне Коста-Рыкі, каб стварыць небяспеку і шквал шанцаў пасля пятнаццаці хвілін. З яго міласцю брамнік, Алекс Грыў павінен быў зрабіць лепш. На 36-й хвіліне Новая Зеландыя патрабавала пенальці за націск на Вуда, але арбітр яго не прызначыў.

У перапынку Коста-Рыка зрабіла змены, выпусціўшы 34-гадовага Кендала Уостана і 36-гадовага Браяна Руіса, а таксама Карласа Марцінеса. "Тікас" - састарэлая каманда, але яны скончылі кваліфікацыю Канкакаф, набраўшы дзевятнаццаць ачкоў у апошніх сямі матчах, вывеўшы Панаму на чацвёртае месца. Свой вопыт і вядзенне гульні ветэраны паказалі пасля перапынку. Упарты, Руіс даў нейкі імпульс наперад. Для Коста-Рыкі адкрывалася прастора, калі Новая Зеландыя пайшла на пошукі зраўняльнага ліку.

Той нівелір так і не прыйшоў. Замест гэтага Коста Барбарусэс быў выдалены з поля за няўдалы выпад, выняўшы шчыкалатку Кальва. На гэты раз Новая Зеландыя мала што магла скардзіцца, але за 22 хвіліны да канца «Уайтс» гналі гульню, гол і чалавек менш. Гэта было цяжка для All Whites, маладой і згуртаванай групы, якая рабіла поспехі пад кіраўніцтвам трэнера Дэні Хэя. Яны працягвалі змагацца, робячы лікавы недахоп неістотным, але, згуляўшы адзін са сваіх лепшых матчаў, яны засталіся з пустымі рукамі.

«Прадукцыйнасць была фенаменальнай», — сказаў Хэй у экстрэмальным інтэрв'ю, прызнаўшы, што яго камандзе не хапала апошняга штрыха. «Відавочна, што прапушчаны гол быў такім несуцяшальным, але рэакцыя гульцоў пасля гэтага была неверагоднай. Мы цалкам дамінавалі ў матчы. Мы былі сенсацыйнымі. Нават з дзесяццю мужчынамі мы дамінуем у камандзе, якая цяпер едзе на чэмпіянат свету. Тое, як мы прапусцілі гол, будзе балюча яшчэ доўга».

Калі па стадыёне гучалі песні «Ticos», Коста-Рыка стала 32-м і апошнім фіналістам чэмпіянату свету. Ticos завяршаюць склад чэмпіянату свету, трапляючы ў групу E разам з Іспаніяй, Германіяй і Японіяй. У сваёй стартавай гульні 23 лістапада коста-рыканцы згуляюць з Іспаніяй праз два дні пасля таго, як Сенегал і Нідэрланды пачнуць чэмпіянат свету.