Раннія галы ў фінале чэмпіянату свету могуць быць больш праклёнам, чым дабраславеньнем

Паколькі чэмпіянат свету па футболе ў Катары 2022 года выходзіць у накаўт-фазу, забіваць першым становіцца больш важна, чым калі-небудзь. Даследаванне паказала, што забіванне стартавага гола дае камандам больш за 80% шанцаў на перамогу ў накаўт-матчах чэмпіянату свету, за адным велізарным выключэннем.

Калі Кіран Трып'ер забіў гол са штрафнога на 5-й хвіліне ў паўфінале чэмпіянату свету супраць Харватыі ў 2018 годзе, заўзятары Англіі маглі падумаць, што яны адной нагой у фінале.

А праз некалькі гадоў, у 2021 годзе, англійскі Люк Шоу забіў мяч у сетку ў фінале Еўра-2020 яшчэ да таго, як некаторыя заўзятары паспелі сесці на свае месцы.

Але ў абодвух гэтых выпадках Англія была на баку пройгрышу.

Хтосьці можа назваць гэта «тыповай Англіяй», але насамрэч забіванне ачкоў у вельмі ранніх гульнях часам можа быць больш праклёнам, чым дабраславеннем.

Асабліва гэта тычыцца фіналу чэмпіянату свету.

Шведская фірма па распрацоўцы спартыўных відэа Spiideo, якая працуе са зборнымі Іспаніі і Харватыі, аб'ядналася з экспертам па статыстыцы Оксфардскага універсітэта Мэцью Пэнам, каб вывучыць, як час стартавага гола ўплывае на шанцы каманд на перамогу.

Яны выявілі, што забіванне першай шайбы ў накаўт-матчы чэмпіянату свету дае камандзе 82% шанец выйграць матч. Калі зірнуць на час першых галоў, дадзеныя паказалі, што забіванне стартавага гола паміж 75-й і 90-й хвілінамі дае 97% шанцаў на перамогу. Калі першы гол забіты ў першыя 15 хвілін гульні, шанцы на перамогу зніжаюцца да 77%, так як у суперніка больш часу, каб вярнуцца ў гульню.

Гэта сведчыць аб тым, што нядзіўна, што забіванне ачкоў першым дае камандам лепшы шанец выйграць матч на выбыванне чэмпіянату свету.

Але калі справа даходзіць да фіналу чэмпіянату свету, вельмі раннія галы звычайна не прыводзяць да перамогі.

Пэн кажа, што з васьмі фіналаў чэмпіянату свету, дзе першы гол быў забіты ў першыя 15 хвілін, шэсць з васьмі каманд, якія забілі першымі, прайгралі матч.

Апошні раз гэта здарылася ў 2006 годзе, калі Зінедзін Зідан вывеў Францыю наперад з пенальці на сёмай хвіліне, а Марка Матэрацы зраўняў лік на 19 хвіліне. Італія выйграла гэты фінал па пенальці.

Бок, які прайграў, таксама вёў наперад у першыя 15 хвілін фіналу на чэмпіянатах свету 1974, 1962, 1958 і 1954 гадоў, а таксама ў 1966 годзе, калі Заходняя Германія забіла гол на 12-й хвіліне, перш чым Англія вярнулася да перамогі з лікам 4: 2 у дадатковы час.

Пэн кажа, што «гэта сведчыць аб тым, што ранні гол можа быць не такім выгадным у фінале чэмпіянату свету» і што гэта можа быць нават «псіхалагічна нявыгадным».

У многіх з гэтых фіналаў камандзе, якая прапускала першы гол, удавалася хутка зраўняць лік. Англія была на роўных пасля 18 хвілін у 1966 годзе, а ранняе лідэрства Нідэрландаў у 1974 годзе было скасавана Заходняй Германіяй праз 25 хвілін. У 1954 годзе Венгрыя фактычна здолела павялічыць лік 2-0 пасля васьмі хвілін, толькі Заходняя Германія зраўняла лік на 18-й хвіліне, перш чым у выніку выйграць 3-2.

Віцэ-прэзідэнт па прадуктах у Spiideo Фрэдрык Адэмар кажа, што забіванне ачкоў на ранняй стадыі «часта можа прывесці да ўзмацнення ціску і зрушэння імпульсу гульні», і што, хоць з пункту гледжання верагоднасці, гэта павялічвае вашыя шанцы на перамогу, камандам «трэба быць і тактычнымі і псіхічна падрыхтаваны да гэтых момантаў», каб гарантаваць, што ранняе лідэрства ператворыцца ў перамогу.