Францыя перамагла Англію і выйшла ў паўфінал чэмпіянату свету

Topline

Францыя перамагла Англію з лікам 2-1 у чвэрцьфінале чэмпіянату свету ў суботу пасля гола французаў на 78-й хвіліне праз некалькі хвілін пасля таго, як Англія зраўняла лік па пенальці, адправіўшы Францыю ў паўфінал, дзе яна згуляе з Марока.

Key Facts

Французскі паўабаронца і зорка мадрыдскага «Рэала» Арэльен Чуамені забіў гол на 17-й хвіліне пасля падачы Антуана Грызмана, вывеўшы зборную Францыі наперад.

Сутыкнуўшыся з атакай англічан, брамнік французаў Уга Лёрыс зрабіў два ключавыя сэйвы з розніцай у некалькі хвілін, адбіўшы штрафны ўдар англічаніна Люка Шоу, пасля чаго неўзабаве рушыў услед хуткі ўдар форварда зборнай Англіі Гары Кейна.

Кейн скарыстаўся пенальці супраць Льорыса — даўняга таварыша па камандзе Прэм'ер-лігі «Тотэнхэм Хотспур» — зраўняўшы лік у гульні праз восем хвілін да другога тайма.

Гол Кейна стаў яго 53-м голам за нацыянальную зборную Англіі ў міжнародных матчах, у тым ліку на чэмпіянаце свету, Еўракубку і Лізе нацый, што зраўняла Уэйна Руні з лепшым бамбардзірам зборнай Англіі за ўсю гісторыю.

Англія захоўвала перавагу на працягу большай часткі другога тайма, пры гэтым Францыя ў значнай ступені абапіралася на Льорыса, каб адбіцца ад моцнага наступальнага фронту ангельцаў — Англія нанесла 16 кідкоў у сетку, што значна больш, чым у Францыі — восем.

Аднак на 78-й хвіліне ветэран французскага нападніка Олівера Жыру, які ўвайшоў у гісторыю перамогай над Польшчай у 16/XNUMX фіналу, стаў гульцом нацыянальнай зборнай. лідэр усіх часоў бамбардзір—дадаў яшчэ адзін гол, калі Францыя вярнула перавагу.

Маючы два галявых моманту для зборнай Англіі ў канцы матчу, Кейн прамахнуўся з пенальці высока над ашэстак, а Маркус Рэшфард на 100-й хвіліне з пенальці прамахнуўся высока.

датычна

У захапляльным матчы раней у суботу, Марока засмуціла Партугалію 1-0, стаўшы першай камандай, якая прадстаўляе арабскую нацыю ці афрыканскую краіну, якая выйшла ў паўфінал турніру. Раней на гэтым тыдні зборная Марока ашаламіла Іспанію ў серыі булітаў у матчы чвэрцьфіналу. Адзінымі афрыканскімі камандамі, якія калі-небудзь даходзілі да чвэрцьфіналаў, былі Гана ў 2010 годзе, Сенегал у 2002 годзе і Камерун у 1990 годзе. Гаспадыня Катар увайшла ў гісторыю на пачатку турніру як першая краіна-гаспадыня турніру ліквідаваны першы з чэмпіянату свету.

Асноўная інфармацыя

Францыя выйграла свой другі тытул на чэмпіянаце свету ў апошняй ітэрацыі турніру ў 2018 годзе, перамогшы Харватыю з лікам 4: 2 саступаючы папулярнаму феномену Кайліану Мбапэ — лідару бамбардзіраў турніру і 35-му голу. самы высокааплатны спартсмен у свеце, паводле Forbes. Англія, якая гуляе асобна ад Уэльса, Шатландыі і Паўночнай Ірландыі, выйграла толькі аднойчы, у 1966 годзе. Раней Францыя і Англія двойчы сустракаліся на чэмпіянатах свету ў 1966 і 1982 гадах, прычым Англія выйграла абодва матчы.

На што сачыць

Францыя згуляе з Марока ў 2:2 у сераду ў паўфінале. Аргенціна і Харватыя, якая выйграла свой чвэрцьфінальны матч у перастрэлцы з Бразіліяй, фаварытам на перамогу ў турніры, павінны сустрэцца ў XNUMX:XNUMX у аўторак. Гэты матч можа стаць апошнім выступам на чэмпіянаце свету для дзвюх легенд футбола: капітана зборнай Харватыі Лукі Модрыча, які гуляе на пазіцыі паўабаронцы мадрыдскага «Рэала», і аргенцінца Ліянэля Месі, нападніка суперзоркі (і сусветнага самы высокааплатны спартсмен) за Пары Сен-Жэрмен. Хаця абодва раней гулялі ў фінале чэмпіянату свету (Месі ў 2014 годзе і Модрыч у 2018 годзе), ні адзін з іх не выйграваў найбуйнейшую спартыўную падзею ў свеце.

Дзіўны факт

ў цвыркаюць перад гульнёй прэзідэнт Францыі Эмануэль Макрон спытаў прэм'ер-міністра Вялікабрытаніі Рышы Сунака, ці будзе ён падтрымліваць Les Blues (мянушка нацыянальнай зборнай Францыі), калі яны выйграюць, з Сунакам адказваючы: «Спадзяюся, мне не давядзецца, але ў вас ёсць здзелка. З нецярпеннем чакаем, што ў наступным раўндзе вы адступіце ад "Трох ільвоў". Пасля серыі відавочных прапушчаных званкоў супраць ангельскай каманды ў першым тайме брытанскі комік Рыкі Джэрве чирикнул, «Ці ўсе чыноўнікі французы?»

Далейшае чытанне

Аутсайдэры чэмпіянату свету: Марока перамагае Партугалію і становіцца першай афрыканскай або арабскай краінай, якая выйшла ў паўфінал (Forbes)

Уздых з палёгкай: Аргенціна перажыла ашаламляльнае вяртанне Нідэрландаў і выйшла ў паўфінал чэмпіянату свету (Forbes)

Што паглядзець у фінальнай частцы Кубка свету: апошні бой Месі, Неймар супраць. Пеле, мароканскі бег на стагоддзі і многае іншае (Forbes)

Шок на чэмпіянаце свету: Харватыя выбівае фаварыт Бразілію, нават калі Неймар зраўняў рэкорд Пеле па колькасці галоў (Forbes)