Мбапэ з Францыі забівае двойчы за дзве хвіліны і зраўноўвае лік Аргенціны з лікам 2:2 за хвіліны да гульні

Topline

Француз Кайліян Мбапэ забіў два галы менш чым за дзве хвіліны, зраўняўшы лік Аргенціны з лікам 2:2 за менш чым 10 хвілін да гульні ў фінале чэмпіянату свету ў захапляльным паходзе за самы вялікі тытул у спорце.

Key Facts

Француз Кайліян Мбапэ забіў першы гол у зборнай Францыі на 80-й хвіліне гульні, а затым яшчэ адзін гол у гульні на 82-й хвіліне, уразіўшы стадыён у Катары.

Амаль усю гульню дамінавала каманда Аргентыны: Месі атрымаў перамогу над камандай Аргенціны на 23-й хвіліне пасля таго, як рэалізаваў пенальці пасля таго, як партнёр па камандзе Анхель Ды Марыя быў падбіты французам Усманам Дэмбеле ў штрафной.

На 36-й хвіліне Ды Марыя павялічыў перавагу Аргенціны клінічным фінішам знутры штрафной пасля двух хуткіх перадач з паўабароны.

Пасля таго, як каманда Францыі была вымушана застацца на задняй назе з-за бліскучай атакі Аргенціны, Францыя была вымушана зрабіць дзве першыя замены ў першым тайме — замяніўшы Дэмбеле і Аліўе Жыру на Маркуса Турама і Рандала Кола Муані.

Калок навін

Месі, якога многія лічаць найвялікшым прадстаўніком свайго пакалення, сутыкаецца з атакай французаў, якую ўзначальвае 23-гадовы Кіліян Мбапэ, якога многія лічаць спадчыннікам аргентынскай зоркі як лепшага гульца свету. Месі і Мбапэ выйшлі ў фінал як сумесныя лідэры ў табліцы бамбардзіраў турніру з пяццю галамі кожны ў дадатак да трох і дзвюх перадач адпаведна. Аргентынскія заўзятары спадзяюцца на моцную выступленне ад Месі, які выйграў усе астатнія буйныя трафеі ў гульні. Аргентынскі талісман таксама захоча пераадолець расчараванне ад паражэння ад Германіі з лікам 1:0 у фінале 2014 года, дзе ён упусціў магчымасць забіць неўзабаве пасля перапынку. Гісторыя таксама вабіць каманду Францыі і Мбапэ, якія імкнуцца стаць першай камандай за апошнія шэсць дзесяцігоддзяў, якая выйгравала чэмпіянаты свету запар - апошні раз гэта было зроблена Бразіліяй Пеле.