Гарэт Бэйл і ЗША сталі больш знаёмымі пасля матчу на чэмпіянаце свету ў Уэльсе

Злучаныя Штаты ўсё больш знаёмыя з зорнымі якасцямі Гарэта Бэйла. 33-гадовая легенда валійскага футбола зараз пакінула свой след на самай вялікай сцэне з усіх, бо яго гол у другім тайме забяспечыў Уэльсу нічыю ў матчы, які адкрывае чэмпіянат свету супраць USMNT.

Яго апошні ўнёсак у сваю нацыянальную каманду адбыўся ўсяго праз некалькі месяцаў пасля таго, як ён пераехаў у Лос-Анджэлес, каб гуляць за каманду Вышэйшай футбольнай лігі LAFC, якой ён нядаўна дапамог выйграць чэмпіянат MLS.

Бэйл становіцца сусветным, калі ён яшчэ не быў. Як і многія легенды еўрапейскага футбола да яго, ён даводзіць да канца свае гульнявыя дні ў Паўночнай Амерыцы. Яго каманда Уэльса, якая будзе ўдзельнічаць у той жа групе, што і Злучаныя Штаты на чэмпіянаце свету, толькі павысіць яго вядомасць у рэгіёне.

І хаця гульня адзін да аднаго паміж дзвюма краінамі ўжо адбылася, выступы Бэйла ў наступных гульнях супраць іншых каманд у групе, Англіі і Ірана, усё яшчэ могуць паўплываць на шанцы USMNT кваліфікавацца ў накаўт.

Англія абышла Іран з пераканаўчай перамогай з лікам 6-2 у іншай ранняй гульні групы B. Каманда Гарэта Саўтгейта будзе фаварытам на першае месца ў згаданай групе, але ў Бэйле, Уэльс, ёсць гулец, які можа стварыць момант або моманты, каб перамагчы любую каманду.

Аднак ён быў адносна ціхім у першым тайме супраць Злучаных Штатаў. З двух гульцоў, якія пачалі атаку, галоўны трэнер зборнай Уэльса Роберт Пэйдж вырашыў, што Даніэль Джэймс саступіць дарогу ў перапынку, калі ён змяніў свой падыход, вылучыўшы 6-футавага 5-мішэняра Кейфера Мура.

Пры адным толькі ўдары ў першым тайме Бэйл мог саступіць дарогу высокаму нападаючаму. Паміж імі два валійскія нападаючыя ў стартавым складзе мелі толькі 31 дотык у першым тайме - Джэймс 15 і Бэйл 16.

Але знаходжанне Бэйла на полі дае патэнцыял. Патэнцыйны момант у гульні ад гульца, які назапасіў калекцыю трафеяў за сваю кар'еру, многія з якіх дзякуючы яго асабістаму майстэрству ў ключавых момантах.

Зусім нядаўна ён прадэманстраваў гэта ў LAFC, дапамогшы ім выйграць Кубак MLS дзякуючы раўняльнаму голу, які быў забіты ў кампенсаваны час у дадатковы час супраць «Філадэльфіі Юніён». Каманда Лос-Анджэлеса перамагла ў серыі пенальці.

Бадай, адзінае дзіўнае, што ў гэтай серыі ён не рэалізаваў пенальці. LAFC выйграў яго за чатыры кропкавыя ўдары, так што, магчыма, Бэйл не мог заняць звычайна важнае пятае месца.

Аднак у гэтым матчы на ​​чэмпіянаце свету ад яго патрабавалася выканаць пенальці.

Прыход Бэйла ў MLS раней у 2022 годзе дадаў гульні яшчэ большае вымярэнне. Ён быў адным з двух гульцоў у стартавых складах, якія гулялі ў свой клубны футбол ва ўнутранай лізе ЗША, другім быў абаронца USMNT Уокер Цымерман.

Спалучэнне Цымермана і Ціма Рыма, які гуляе ў свой футбольны клуб у Англіі за каманду прэм'ер-лігі «Фулхэм», можа заслужыць некаторую заслугу разам з іх трэнерам Грэгам Берхалтэрам за неэфектыўнасць Уэльса ў першым тайме.

Хуткасць Джэймса не была праблемай, нягледзячы на ​​тое, што ЗША часам дзейнічалі з высокай лініяй абароны. Гэта было звязана з чаканнем пары цэнтральных абаронцаў, але таксама з-за здольнасці ЗША зламацца ў паўабароне, нават калі гэта азначала, што яны час ад часу фолілі або атрымлівалі дзіўную жоўтую картку.

Тым Веа вывеў Злучаныя Штаты наперад у першым тайме дзякуючы выдатнаму фінішнаму пасу Крысціяна Пулішыча, але ў другім тайме два гульцы MLS сутыкнуліся, калі Цымерман збіў Бэйла ў зоне, каб прабіць пенальці.

Часам існуе трывога вакол гульцоў, якія выйгралі пенальці, якія ўзмацняюць яго выкананне, але не было ніякіх сумненняў адносна таго, хто возьме на сябе адказнасць за Уэльс.

Брамнік ЗША Мэт Тэрнер кінуўся ў правільным кірунку і нават дацягнуўся да мяча, але гэта толькі паслужыла яшчэ большай дэманстрацыяй таго, наколькі моцным і пераканаўчым быў кропкавы ўдар Бэйла, калі ён заляцеў у вароты.

Уэльс меў дзіўны шанец у другім тайме, як і Злучаныя Штаты ў першым. Не ў апошнюю чаргу, калі Бэйл правёў мяч вакол паўлініі, а Тэрнер выйшаў з варот, але на ім сфаліў Келін Акоста, перш чым ён паспрабаваў знайсці пустыя вароты. Нічыя была ў канчатковым рахунку справядлівым вынікам паміж дзвюма роўнымі камандамі.

Для Бэйла ўсё было як звычайна. Ва ўсякім разе, па яго мерках гэта была адносна бесперапынная гульня, але ён будзе тварам ва ўсіх справаздачах аб гэтай гульні па ўсім свеце.

Асабліва ў яго новым доме ў клубным футболе, у Злучаных Штатах, што будзе толькі спрыяць павышэнню і без таго высокага профілю гэтай усё больш знаёмай футбольнай зоркі.