Галоўныя трэнеры павінны рыхтавацца да таго, што на чэмпіянаце свету будзе больш траўмаў

Калі праз 90 хвілін у матчы адкрыцця чэмпіянату свету Англія супраць Ірана з'явілася дошка чацвёртага суддзі, многія заўзятары былі здзіўлены, убачыўшы на ёй лічбу дзесяць.

Другі тайм быў адносна свабодным ад перапынкаў, але гэта не перашкодзіла 14 хвілінам кампенсаванага часу ў выніку быць згуляным.

Вялікая колькасць дадатковага часу ў першым тайме перамогі Англіі з лікам 6-2 была больш чаканай пасля траўмы галавы галкіпера зборнай Ірана Алірэзы Бейранванда. Замест шасці-сямі хвілін у кампенсаваны час першага тайма было 15 хвілін.

У агульнай складанасці ў гульні Англія - ​​Іран было дададзена 29 хвілін дадатковага часу з-за позніх галоў у абодвух таймах.

Гэта была тэндэнцыя да гэтага часу на гэтым чэмпіянаце свету: Нідэрланды і Сенегал гулялі па адзінаццаць хвілін кампенсаванага часу ў другім тайме, а ЗША гулялі столькі ж у другім тайме матчу супраць Уэльса.

У сярэднім у першых чатырох матчах чэмпіянату свету ў Катары ў 2022 годзе быў кампенсаваны час па 17.5 хвілін.

Гэта тэндэнцыя, якая, здаецца, захаваецца. Кіраўнік рэферы ФІФА, П'ерлуіджы Коліна, раней казаў, што ФІФА будзе больш дакладна адсочваць перапынкі ў гульні.

Скрупулёзная прыпынак матчавага гадзінніка дасць пэўныя пазітывы. Гэта павінна скараціць колькасць марнавання часу, якое робяць некаторыя каманды, калі трымаюць нічыю або скарачаюць лідэрства.

Каманды часта могуць марнаваць час на працягу ўсёй гульні, пасля чаго на дошцы чацвёртага суддзі з'яўляецца нешта накшталт трох-чатырох хвілін. Але з кожным перапынкам, які цяпер дадаецца ў гульню, каманды менш шанцаў атрымаць перавагу, марнуючы час.

З іншага боку, калі гэтая тэндэнцыя вялікай колькасці кампенсаванага часу захаваецца, гэта фактычна зробіць футбольныя матчы больш працяглымі, чым раней.

Калі ў звычайным матчы была адна-дзве хвіліны кампенсаванага часу ў першым тайме і тры-чатыры хвіліны ў другім тайме, то дадатковы час, дадзены на чэмпіянаце свету, можа складаць прыкладна палову гульня да канца 16/XNUMX фіналу.

Гэты дадатковы футбол можа яшчэ больш стамляць гульцоў і прыводзіць да большай колькасці памылак у канцы матчаў, калі стомленасць пачынае ўплываць на ўзровень канцэнтрацыі.

Галоўным трэнерам спатрэбіцца план барацьбы з гэтым.

Па-першае, яны маглі паспрабаваць прадухіліць з'яўленне стомленасці, выкарыстоўваючы ўсе пяць замен падчас гульняў.

Да гэтага часу толькі Англія, Іран і ЗША выкарысталі ўсе пяць замен (Іран выкарыстаў шэсць з-за правіла страсення мозгу), а галоўны трэнер зборнай Англіі Гарэт Саўтгейт здолеў зрабіць усе свае змены да 76-й хвіліны, даўшы адпачыць сваім атакавалым гульцам перад матчам супраць ЗША.

Калі вынікі будуць добрымі, магчымасць ратацыі складу для фінальнага раунда групавых гульняў можа даць некаторым галоўным трэнерам перавагу ў далейшым турніры.

Каманды з вялікай глыбінёй складу таксама могуць атрымаць выгаду, паколькі дадатковы кампенсаваны час азначае, што запасныя або запасныя гульцы будуць праводзіць на полі больш часу, чым яны маглі б зрабіць у адваротным выпадку, таму якасць гэтых гульцоў, хутчэй за ўсё, паўплывае на гульні.

Утрымаць вузкае лідэрства можа быць складаней, бо для прапушчэння гола патрабуецца толькі адна страта канцэнтрацыі.

Пенальці Мехдзі Тарэмі на 102-й хвіліне ў вароты Ірана супраць Англіі стаў галоўным апошні гол, забіты на чэмпіянаце свету па-за дадатковым часам або серыямі пенальці. Гэты гол нагадае Гарэту Саўтгейту пра небяспеку адключэння на адзін момант, але калі гульцы часцей адчуваюць наступствы стомленасці, трэнерам трэба будзе падумаць, як яны могуць засяродзіцца на сваіх баках у канцы матчу.

Гэты дадатковы кампенсаваны час можа заахвоціць некаторыя каманды дабівацца другога гола, каб завяршыць гульні, а не спрабаваць утрымліваць перавагу ў адзін гол на дзесяць хвілін даўжэй, чым яны прывыклі. У роўнай ступені некаторыя тактыкі, такія як пастаяннае прэсінг суперніка, могуць хутка стамляць гульцоў, і галоўным трэнерам, магчыма, прыйдзецца перагледзець, як яны выкарыстоўваюць такую ​​тактыку.

Здаецца, на кожным чэмпіянаце свету ўзнікаюць нейкія дзівацтвы або змены ў правілах, якія павінны ўлічваць галоўныя трэнеры. На Чэмпіянаце Расіі па футболе 2018 выкарыстанне відэа-памочнікаў арбітра азначала, што каманды больш не могуць так лёгка сыходзіць з «мяккіх» фолаў у штрафной. Здаецца, у Катары 2022 г. унікальным выклікам, які правілы ФІФА кінулі галоўным трэнерам, з'яўляецца гэта змяненне ў вымярэнні часу.

Трэнеры, якія могуць найлепшым чынам адаптавацца і падрыхтаваць сваіх гульцоў да працяглых перыядаў кампенсаванага часу, могуць даць сабе невялікую перавагу над супернікамі.