Леруа Санэ зоркі ў гістарычнай перамозе мюнхенскай "Баварыі" над Пльзенью з лікам 5:0

Мюнхенская "Баварыя" дадала яшчэ адну частку гісторыі Лігі чэмпіёнаў да свайго ўжо славутага клубнага рэкорду. У аўторак Rekordmeister перамог Вікторыю Пльзень з лікам 5-0 дзякуючы галам Леруа Сане (7' і 50'), Сержа Гнабры (13'), Садыё Манэ (і Эрыка-Максіма Чупа-Мотынга (59').

Перамога падоўжыла бяспройгрышную серыю мюнхенскай "Баварыі" ў Лізе чэмпіёнаў да 31 гульні. На адно больш, чым рэкорд мадрыдскага "Рэала" ў 30 гульняў з 2012 па 2017 год. Апошні раз Rekordmeister прайграў гульню 27 верасня 2017 года, калі яны пацярпелі паражэнне ад "Пары Сен-Жэрмен" з лікам 3:2.

З тых часоў «Баварыя» атрымала 28 перамог і тры разы згуляла ўнічыю. Rekordmeister таксама выйграў апошнія дзесяць гульняў, восем з іх не саступаючы. Гэта выдатны рэкорд, які можа быць павялічаны на наступным тыдні, калі "Баварыя" адправіцца ў Пльзень на матч у адказ супраць "Вікторыі".

Перамога над «Вікторыяй» не абавязкова лічылася дадзенасцю. Чэшскі бок можа быць самым слабым з трох супернікаў, але да перамогі ў мінулую пятніцу над Баерам Леверкузен, Баварыя не выйгравала ў чатырох гульнях Бундэслігі. Rekordmeister не змог перамагчы Гладбах (1-1), Штутгарт (1-1), Уніён Берлін (2-2) і Аўгсбург (0-1), усе каманды, якія мелі падобны абарончы настрой да чэмпіёнаў Чэхіі.

Але, як і ў выпадку супраць Леверкузена, форвард Сане зрабіў розніцу для Баварыі. У пятніцу форвард забіў на трэцяй хвіліне ў вароты «Леверкузена»; у аўторак яму спатрэбілася на чатыры хвіліны больш, каб адкрыць лік. У абодвух выпадках, аднак, першыя галы былі на картках «Баварыі», што прывяло да хуткай чарады галоў, якія па сутнасці завяршылі гульню праз 21 хвіліну.

«Гэта ключ і тое, чаму мы таксама навучыліся ў мінулым сезоне», — сказаў Джуліян Нагельсман пасля гульні (цытата праз Gegenpressing). «Ранні гол важны; вядома, я б таксама забіў позні гол. Але першыя 20 хвілін вельмі важныя, каб паставіць знак і пракласці шлях да поспеху ў гульні».

Фактычна Санэ быў вырашальным для таго, каб Баварыя скончыла безвыйгрышную засуху ў Бундэслізе. «Я думаю, што ён зразумеў, што мы і гледачы патрабуем ад яго і любім яго», - сказаў спартыўны дырэктар мюнхенскай «Баварыі» Хасан Саліхаміджыч у мікст-зоне пасля гульні. «Калі ён дапамагае ў абароне і выкарыстоўвае свае моцныя бакі ў будучыні, ён можа стаць адным з лепшых гульцоў».

Ранні гол у вароты Леверкузена і чатыры галы ў трох гульнях Лігі чэмпіёнаў — два з іх у матчах супраць міланскага Інтэра і Барселоны. Санэ дэманструе сваю каштоўнасць мюнхенскай "Баварыі".

Гэта добрая навіна для клуба. Баварыя заплаціла за вінгера 66 мільёнаў долараў у 2020 годзе, але былі некаторыя думкі аб тым, каб перайсці на Сане гэтым летам - МЮ быў зацікаўлены. Цяпер гэтыя думкі цалкам зніклі, і Баварыя больш чым задаволена захаваць сваю зорку наперадзе пасля нядаўніх выдатных выступаў.

А як наконт рэкорду групавога этапу UCL? «Гэта прыемна мець», - сказаў паўабаронца Лерон Гарэцка з шырокай усмешкай на твары. Больш важнымі з'яўляюцца бягучыя гульні і маючы адбыцца матч Класікер супраць Барусіі Дортмунд.

Мануэль Вет з'яўляецца гаспадаром Падкаст Бундэслігі Gegenpressing і кіраўнік вобласці ЗША ў Transfermarkt. Ён таксама быў апублікаваны ў Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA і шэрагу іншых выданняў. Сачыце за ім у Twitter: @ManuelVeth