Месі і Хуліян Альварэс прывялі Аргенціну да перамогі над Харватыяй з лікам 3:0 у паўфінале чэмпіянату свету

Суперзвездны нападаючы зборнай Аргенціны Ліянэль Месі дапамог сваёй камандзе выйсці ў фінал чэмпіянату свету ў аўторак, дзе яна будзе шукаць свой першы тытул за 36 гадоў, перамогшы з лікам 3-0 над аутсайдэрам Харватыяй, якая імкнулася паўтарыць свой поспех у 2018 годзе.

Key Facts

Перамога Аргенціны над Харватыяй — аўтсайдарам на чэмпіянаце свету 2018 — выводзіць іх у фінал чэмпіянату свету, дзе яны згуляюць з пераможцам матчу Францыя — Марока ў сераду ў пошуках свайго першага тытула чэмпіянату свету за 36 гадоў.

Аргенціна, які забяспечыў сабе месца ў паўфінале пасля перастрэлкі ў дзіўна блізкім матчы супраць Нідэрландаў на мінулым тыдні, спадзяваўся на Месі, сусветнага самы высокааплатны спартсмен у адпаведнасці з Forbes і 17-гадовы ветэран нацыянальнай каманды.

Месі, які гуляе за «Пары Сен-Жэрмен», скарыстаўся пенальці, забітым у вароты харвацкага брамніка Дамініка Лівакавіча на 34-й хвіліне, забіўшы пенальці ў вароты і дапамог Аргенціне вывесці наперад з лікам 1:0.

Праз пяць хвілін 22-гадовы Хуліян Альварэс закінуў свой гол пасля памылкі харвацкага абаронцы Борны Сосы, зрабіўшы лік 2:0.

Праз XNUMX хвілін пасля пачатку другога тайма Месі правёў мяч у поле, знайшоўшы Альварэса на навесе, які забіў форварду Манчэстэр Сіці другі гол у матчы.

Харватыя другі раз запар выйшла ў паўфінал чэмпіянату свету за ветэранам паўабаронцы Лукай Модрычам. засмучэнне Бразіліі, фаварыт на перамогу, у серыі пенальці ў сваім чвэрцьфінальным матчы на ​​мінулым тыдні.

Месі і Модрыч, паўабаронца мадрыдскага "Рэала", абодва дабіваліся да фіналу чэмпіянату свету раней (Месі ў 2014 годзе і Модрыч у 2018 годзе), але ні адзін з іх не выйграваў.

датычна

Францыя, які імкнецца паўтарыць сваю перамогу на турніры 2018 года, выйграў у XNUMX/XNUMX фіналу ў суботу ў зборнай Англіі, абапіраючыся на пару галоў паўабаронцы Арэльена Чуамені і нападаючага-ветэрана Олівера Жыру — рэзультатара зборнай Францыі вядучы бамбардзір— выбіць свайго еўрапейскага суперніка. Марока, тым часам, стала першай афрыканскай або арабскай краінай, якая выйшла ў паўфінал, калі ў суботу ашаламіла Партугалію ў перамозе з лікам 1:0. Марока выйшла ў чвэрцьфінал пасля чарговай сумнай перамогі над Іспаніяй у матчы, які завяршыўся па булітах. Адзінымі нацыянальнымі зборнымі Афрыкі па футболе, якія раней прабіліся ў чвэрцьфінал, былі Гана (2010), Сенегал (2002) і Камерун (1990). Краіна-гаспадыня Катар была першай камандай, якая выбыла з турніру ў мінулым месяцы, увайшоўшы ў гісторыю, бо ўпершыню краіна-гаспадыня была першай у накаўце.

Дзіўны факт

Свой першы з 95 галоў за мужчынскую зборную Аргенціны Месі забіў у пазаконкурсным (таварыскім) матчы супраць Харватыі ў 2006 годзе, калі Модрыч дэбютаваў за мужчынскую зборную Харватыі.

Вялікая колькасць

25. Менавіта столькі матчаў на чэмпіянаце свету згуляў Месі, зраўняўшы рэкорд немца Лотара Матхаўса па колькасці матчаў на турніры адным гульцом (Матхаўз усталяваў рэкорд у 1998 годзе, хоць ён пачаў выступаць у 1980 годзе ў якасці члена зборнай Заходняй Германіі ).

Заўвага рэдактара: Ранейшая версія гэтай гісторыі скажала, што Аргенціна 36 гадоў не выступала ў фінале чэмпіянату свету. Краіна дайшла да фіналу, але не выйгравала тытул 36 гадоў.

Далейшае чытанне

Што паглядзець у фінальнай частцы Кубка свету: апошні бой Месі, Неймар супраць. Пеле, мароканскі бег на стагоддзі і многае іншае (Forbes)

Шок на чэмпіянаце свету: Харватыя выбівае фаварыт Бразілію, нават калі Неймар зраўняў рэкорд Пеле па колькасці галоў (Forbes)

Пэпэ стаў самым узроставым гульцом, які забіў у накаўтах чэмпіянату свету — вось іншыя рэкорды, устаноўленыя ў Катары (Forbes)