Галы Махамеда Салаха ў Егіпце могуць узмацніць Ліверпуль

ФК "Ліверпуль" пачаў сезон 2022/23 не з самых прыемных. Яны выйгралі толькі дзве з пяці стартавых гульняў Прэм'ер-лігі і паказалі няўдалыя вынікі супраць мясцовых супернікаў "Манчэстар Юнайтэд" і "Эвертан".

Зорны гулец Махамед Салах забіў гол у стартавай гульні сезона — аднак несуцяшальная нічыя 2-2 супраць «Фулхэма» — і забіў гол у матчы ад «Юнайтэд» на «Олд Трафард» 2-1, што дае яму аддачу ў два галы ў шасці гульнях .

Нягледзячы на ​​тое, што гэта рана, і шэсць гульняў - гэта толькі невялікі ўзор, яго аддача ад галоў складае прыкладна палову звычайнага ўзроўню для Ліверпуля.

З пункту гледжання колькасці галоў за 90 хвілін у Прэм'ер-лізе Салах звычайна складае каля адзнакі 0.60, хоць у мінулым сезоне ён быў да 0.75, а ў сваім першым сезоне ў Ліверпулі ён у сярэднім забіваў адзін гол за 90 хвілін у лізе.

У гэтым сезоне ў Салаха 0.33 гола за 90 футаў, што значна ніжэй за яго звычайны ўзровень. Але справа не ў ім, і ён далёка не самы горшы гулец у камандзе, бо Ліверпуль як калектыў дрэнна пачаў сезон.

Менеджэры клубаў часта наракаюць на міжнародныя перапынкі, паколькі яны ствараюць дадатковую нагрузку на гульцоў і парушаюць іх графік у сувязі з гэтымі дадатковымі гульнямі і паездкамі туды і назад.

Менеджэр "Ліверпуля" Юрген Клоп будзе рады бачыць, як Салах забіў двойчы за Егіпет у іх таварыскай гульні супраць Нігера.

У цяперашні час Егіпет імкнецца да аднаўлення пад кіраўніцтвам новага галоўнага трэнера Руі Віторыі пасля таго, як прапусціў гэты зімовы чэмпіянат свету ў Катары, і новы бос заявіў пра важнасць прысутнасці Салаха ў іх шэрагах для гэтай сустрэчы і гульняў супраць Нігера і Ліберыі.

"Наша галоўная мэта з першага лагера - дасягнуць гармоніі паміж тэхнічным персаналам і гульцамі", - сказаў Віторыа напярэдадні гэтых таварыскіх матчаў.

«Я таксама хачу ўважліва сачыць за гульцамі, таму што гульня ў нацыянальнай зборнай цалкам адрозніваецца ад клубнага ўзроўню».

Першы гол Салаха ў вароты Нігера прывёў да таго, што ён атрымаў мяч у цэнтральнай пазіцыі перад абаронцам, выняўшы маркер добрым рухам, каб мяч прабегся па яго целе, перш чым выбіць яго за яго межы.

Затым ён скончыў, як мы бачылі шмат разоў раней, перш чым з апломбам рэалізаваць пенальці пазней у гульні.

Для Клопа было прыемна бачыць, як Салах дэманструе такую ​​спрытнасць і шпаркасць розуму. І, магчыма, ён быў яшчэ больш задаволены, калі Віторыя адпусціў Салаха ў Ліберыі.

Егіпет апублікаваў заяву, у якой гаворыцца: «Тэхнічны штаб зборнай Егіпта палічыў за лепшае даць Махамеду Салаху і Мастафе Махамеду адпачынак у таварыскім матчы з Ліберыяй пасля таго, як абодва прынялі ўдзел у папярэднім матчы супраць Нігера».

Цяпер Салах вяртаецца ў Ліверпуль у надзеі дапамагчы ім пераламаць сезон, але яму спатрэбіцца дапамога. Падобна таму, як падзенне не адбылося выключна па яго віне, аднаўленне таксама павінна быць каманднай працай.

Гулец такога статусу, як Салах, захоча выйграваць трафеі, а не проста кідаць ім выклік, і адсутнасць чэмпіянату свету будзе азначаць, што ён спадзяецца выйсці на сусветную арэну клубнага футбола ў 2023 годзе, у ідэале праз поспех Ліверпуля ў Лізе чэмпіёнаў.

Гэты нядаўні матч за зборную Егіпта можа быць толькі тым штуршком, які яму патрэбны, каб знайсці бамбардзірскі штрых і дапамагчы «Ліверпулю» выйсці з міжнароднага перапынку ў больш пазітыўным настроі перад перапынкам на Чэмпіянат свету ў гэтым годзе.