Героіка Нікласа Фюлькруга супраць Іспаніі захавала Германію на чэмпіянаце свету

Гэта адчувалася амаль як Божы ўчынак; Ніклас Фюлькруг, нападаючы, які год таму забіў гол у брэменскім "Вердэры" з лікам 2:1 ад "Гольштэйн Кіля", абыграў таварыша па камандзе Джамаля Мусіялу, каб зрабіць лік 1:1 супраць Іспаніі (83') на чэмпіянаце свету па футболе. Гэты гол у канчатковым рахунку выратаваў амбіцыі Германіі на чэмпіянаце свету дзякуючы перамозе Коста-Рыкі над Японіяй раней у той жа дзень.

Нічыя Германіі супраць Іспаніі (1:1) таксама падкрэсліла важнасць 9-га месца на міжнародным узроўні. Галоўны трэнер зборнай Іспаніі Луіс Энрыке вывеў на поле Альвара Марату на 54-й хвіліне, а праз восем хвілін нападаючы вывеў каманду наперад. Трэнер зборнай Германіі Хансі Флік у адказ выпусціў Фюлькруга на 70-й хвіліне, і ўсё астатняе стала гісторыяй.

«Менавіта таму ён на полі», — сказаў Флік пасля гульні, калі яго спыталі аб прыцягненні Фюлькруга ў другім тайме. «Ён забіў дзесяць галоў у Бундэслізе. Рашучасць, з якой ён завяршае свае шанцы, была добрай і вырашальнай для нас сёння».

У адрозненне ад матчу з Японіяй, дзе Флік, магчыма, зрабіў памылковыя замены, бундэстрэйнер зрабіў правільныя высновы супраць Іспаніі. Гол Фюлькруга быў відавочнай розніцай, але форвард Леруа Сане таксама выйшаў на поле на 70-й хвіліне, забяспечыўшы Германіі больш хуткі выхад наперад.

Гэтыя дзве змены таксама дапамаглі Мусіяле, які быў на некаторай адлегласці лепшым гульцом на полі. Фактычна, 19-гадовы юнак кіраваў атакай Германіі, але не меў магчымасці гуляць у мяч; усё змянілася, як толькі Флік унёс змены. Але Мусіяла быў не толькі моцным у атацы, але і добра трымаў мяч, ствараючы пастаянны галаўны боль паўабароне Іспаніі.

«Мы добра ладзім разам як каманда, нават калі вы чытаеце розныя рэчы», — сказаў Флік. «Тое, што каманда зрабіла сёння, было дзіўным. Я сапраўды ганаруся. Нам супрацьстаяла выдатная ў футбольным плане каманда, з якой мы гулялі на роўных. Менталітэт каманды быў выдатным».

Магчыма, гэта галоўны вынік гэтай гульні. Калі ігнараваць вынік Японіі, Германія можа глядзець на гульню супраць Іспаніі з некаторым гонарам. Яны сутыкнуліся з адным з вялікіх хлопцаў у сусветным футболе, і калі крыху пашанцавала, Санэ забіў пераможны гол у сваёй апошняй атацы і прынёс Германіі ўсе тры ачкі.

Але нават з гэтай упушчанай магчымасцю Германія ўсё яшчэ жывая. Далей ідзе Коста-Рыка, дзе Die Nationalmannschaft спатрэбіцца вялікая перамога, каб выйсці з гэтай групы і спадзявацца, што Іспанія атрымае хаця б адно ачко супраць Японіі.

«Мы абсалютна хацелі ўзяць што-небудзь з гэтай гульні, ачко важна для пачуццяў, але мы хацелі перамагчы», — сказаў Фюлькруг пасля гульні. «Цяпер мы можам ісці з добрым пачуццём у апошнюю гульню і спадзявацца, што ўсё пойдзе на нашу карысць».

Магчыма, галоўным пытаннем перад гульнёй у Коста-Рыцы будзе Фюлькруг. Вердэр № 9 сёння зрабіў для сябе важкія аргументы. 29-гадовы юнак выратаваў Германію і, магчыма, павінен быць пастаянным стартарам гэтай каманды да канца турніру.

Мануэль Вет з'яўляецца гаспадаром Падкаст Бундэслігі Gegenpressing і кіраўнік вобласці ЗША ў Transfermarkt. Ён таксама быў апублікаваны ў Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA і шэрагу іншых выданняў. Сачыце за ім у Twitter: @ManuelVeth