Саудаўская Аравія нанесла Аргенціне сейсмічны шок на ЧС

Салех Аль-Шэхры з Саудаўскай Аравіі святкуе са сваімі таварышамі па камандзе пасля таго, як забіў гол, зрабіўшы лік 1-1 падчас матчу групы C чэмпіянату свету па футболе ў Катары 2022 паміж Аргенцінай і Саудаўскай Аравіяй на стадыёне Лусаіл 22 лістапада 2022 г. у горадзе Лусаіл, Катар .

Джэймс Уільямсан - Ама | Getty Images Sport | Getty Images

Зборная Саудаўскай Аравіі зрабіла адзін з найвялікшых трагедый у гісторыі чэмпіянату свету, калі ашаламляльны адзіночны ўдар Салема Аль-Даўсары забяспечыў перамогу над Аргенцінай з лікам 2:1 у групе C на стадыёне Lusail Iconic.

Час спыніўся, калі Аль-Даўсары вырваў мяч з неба і перавярнуў унутр двух абаронцаў Аргенціны, перш чым закруціць свой фініш па-за дасяжнасцю абаронцы «Астан Вілы» Эміліяна Марцінеса, зрабіўшы адзін з самых важных момантаў у фінале чэмпіянату свету.

Ліянэль Месі вывеў аднаго з фаварытаў перад турнірам наперад з пенальці пасля спрэчнага рашэння VAR (10), але Салех аль-Шэхры зраўняў лік толькі праз тры хвіліны ў другім перыядзе, стварыўшы вялікае засмучэнне.

Гэты вынік спыніў беспаразытную серыю Аргенціны з 36 гульняў, якая цягнулася да паразы ад Бразіліі тры гады таму, але гэта быў найвялікшы дзень у гісторыі футбола Саудаўскай Аравіі.

«Гэта вельмі балюча. Мы марылі пачаць чэмпіянат свету з перамогі», - сказаў партнёр Месі па ўдару Лаўтара Марцінес. «Але гэта адбылося, і цяпер мы павінны трэніравацца і думаць наперад.

«Гэтую гульню мы прайгралі з-за ўласных памылак, у першую чаргу ў другім тайме. Ёсць дэталі, якія маюць значэнне, і мы павінны выправіць свае памылкі».

Калі Аргенціна ў апошні раз прайграла сваю першую групавую гульню чэмпіянату свету па футболе ў 1990 годзе - супраць Камеруна - яны выйшлі ў фінал, дзе прайгралі Германіі, але цяпер гэта будзе мала суцяшэннем для паўднёваамерыканцаў пасля паражэння ад краіны, якая займае 51-е месца ў рэйтынгу сусветны футбол.