Зборная Украіны па футболе на парозе кваліфікацыі чэмпіянату свету пасля гістарычнай перамогі

Зборнай Украіны па футболе цяпер застаецца ўсяго адна перамога ад кваліфікацыі на Чэмпіянат свету 2022 пасля дамінуючай перамогі над Шатландыяй у сераду ў матчы многіх сумнеў калі-небудзь будзе прайгравацца пасля расійскага ўварвання.

Key Facts

Украіна выйграла 3-1 у Шатландыі на Хэмпдэн Парк у Глазга, усталяваўшы фінальны матч еўрапейскага плэй-оф супраць Уэльса ў Кардыфе ў нядзелю.

Пераможца матчу Украіна — Уэльс атрымае права ўдзельнічаць у зімовым чэмпіянаце свету ў Катары, дзе каманда сутыкнецца з ЗША у стартавай гульні групавога этапу турніру.

Гульня супраць Шатландыі ў сераду была адкладзена больш чым на два месяцы з першапачатковай даты 24 сакавіка і стала першай спаборніцкай гульнёй Украіны з моманту ўварвання Расіі ў канцы лютага.

Перад пачаткам гульні ўсе гульцы ў стартавым складзе зборнай Украіны апрануліся сіне-жоўтым сцягам краіны, а на відэазапісе стадыёна быў заклік да міру.

Асноўная інфармацыя

Футбол з'яўляецца самым папулярным відам спорту ва Украіне, як і ў большасці краін свету, але нацыянальная зборная краіны зрабіла перапынак, а нацыянальная ліга краіны адмяніла свой сезон пасля таго, як Расія ўварвалася ў краіну. Нацыянальная каманда прыняла ўдзел у серыі пазаканкурэнтных гульняў у мінулым месяцы ў рамках «Глабальнага тура за мір» у надзеі падрыхтаваць гульцоў да адборачнага турніру чэмпіянату свету. Украінскія клубы ФК «Дынама» Кіеў і ФК «Шахцёр» Данецк, дзве з самых паспяховых футбольных каманд ва Усходняй Еўропе, таксама ўдзельнічалі ў туры.

Дзіўны факт

Украіна толькі аднойчы кваліфікавалася на чэмпіянат свету, дайшоўшы да чвэрцьфіналу ў 2006 годзе.

датычна

Украіна разам з Польшчай прымала Чэмпіянат Еўропы па футболе ў 2012 годзе, які звычайна называюць Еўра. Кіеўскі стадыён «Алімпійскі» стаў месцам правядзення фіналу турніру, у якім Іспанія выйграла ў Італіі.

Далейшае чытанне

ЗША сустрэнуцца з Англіяй і Іранам у адказ на чэмпіянат свету па футболе (Forbes)

Стыў Кларк не ўпэўнены, ці адбудзецца плэй-оф Шатландыі з Украінай у чэрвені (The Guardian)