Аргенціна гатовая ўвянчаць кар'еру Ліянэля Месі чэмпіянатам свету

У чэрвені 2016 года Ліянэль Месі ўпершыню абвясціў аб завяршэнні міжнароднай кар'еры ва ўзросце 29 гадоў пасля паразы Аргенціны па пенальці Чылі ў фінале Кубка Амерыкі.

Капітан зборнай Аргенціны не прапусціў пенальці ў серыі серый на стадыёне MetLife у Нью-Джэрсі і быў настолькі засмучаны, што вырашыў сысці з нацыянальнай каманды.

«Я думаў, што гэта для мяне канец са зборнай, гэта не для мяне», — сказаў ён пасля гульні. «Гэта яшчэ раз вялікі смутак… Я так стараўся стаць [] чэмпіёнам з Аргенцінай. Я не мог гэтага зрабіць. Я думаю, што гэта лепш для ўсіх, для мяне і для многіх людзей, якія гэтага жадаюць... Я шмат разоў спрабаваў [стаць чэмпіёнам], але не атрымалася».

Але толькі праз два месяцы Месі адмяніў сваё рашэнне і вырашыў вярнуцца, каб зноў гуляць за зборную Аргенціны, падкрэсліўшы, што яго любоў да нацыянальнай футболкі занадта вялікая.

З тых часоў ён згуляў яшчэ 53 гульні і забіў яшчэ 36 галоў, і, самае галоўнае, нарэшце выйграў буйны міжнародны турнір, калі Аргенціна заваявала Кубак Амерыкі, перамогшы ў фінале над Бразіліяй у Рыа-дэ-Жанейра ў мінулым годзе.

Цяпер 35-гадовы Месі збіраецца ўдзельнічаць у сваім пятым чэмпіянаце свету, і размовы аб яго сыходзе з міжнароднага футбола зноў на парадку дня.

Чакаецца, што пасля турніру ў Катары Месі сыдзе з міжнароднага футбола і на гэты раз вяртання не будзе. Раней у гэтым годзе ён сказаў: «Калі гэта мой апошні чэмпіянат свету? Так, безумоўна, так, безумоўна, так».

Гэта азначае, што наступныя чатыры тыдні ўяўляюць апошні шанец Месі выйграць чэмпіянат свету. Дагэтуль ён выйграў 36 буйных трафеяў у сваёй кар'еры, але Кубак свету застаецца тым, які яму не ўдаўся, і які ён жадае больш за ўсё.

Некаторыя мяркуюць, што калі Месі выйграе чэмпіянат свету, гэта паложыць дыскусію аб тым, хто лепшы гулец усіх часоў. Вядома, не будзе, але гэта дасць тым, хто спрачаецца за яго, тое, чаго ў іх зараз няма.

Магчыма, гэты турнір быў пераследаваны спрэчкамі і не выклікаў такога ж хвалявання, як папярэднія выданні, але выгляд Месі, які вянчае сваю неверагодную кар'еру чэмпіянатам свету, будзе суцяшаць.

Існуе асцярожны аптымізм, што Аргенціна можа нарэшце мець каманду, якая дапаможа Месі выйграць чэмпіянат свету.

У рэшце рэшт, гэтая каманда Аргенціны прыбыла на чэмпіянат свету без паражэнняў у апошніх 35 гульнях, што ўсяго на дзве гульні менш за міжнародны рэкорд Італіі ў перыяд з 2018 па 2021 гады, які ўключаў іх трыумф на Еўра-2020.

Вядома, Аргенціна выйграла Кубак Амерыкі ў Бразіліі ў мінулым годзе, калі яны абыгралі гаспадароў у фінале. Гэта была першая перамога на буйным турніры краіны за 28 гадоў і першая ў кар'еры Месі, якая дапамагла пазбавіцца ад пакут 2016 года і чатырох фіналаў, якія ён прайграў з Аргенцінай за сваю кар'еру.

Перамога Аргенціны над Італіяй з лікам 3:0 у «Фіналісіме», сустрэчы паміж чэмпіёнамі Паўднёвай Амерыкі і Еўропы, на «Уэмблі» ў гэтым годзе стала яшчэ адным доказам таго, што гэтая каманда можа выйграць свой першы чэмпіянат свету з 1986 года.

З 2018 года пад кіраўніцтвам свайго мэнэджара Ліянэля Скалоні Аргенціна стала больш устойлівай камандай, поўнай якасці, вопыту і ўсё большай веры.

Гэтая каманда не можа пахваліцца піка Месі; ён больш не здзяйсняе тых самых бурных прабежак, але гэта ўсё яшчэ Месі, які разам з Анхелем Дзі Марыяй і Лаўтара Марцінесам стварае пастаянную пагрозу Аргенціне.

У цэнтры абароны чалавек з Тотэнхэма Крысціян Рамэра стаў сапраўдным лідэрам, у той час як у паўабароне Радрыга Дэ Поль з Атлетка Мадрыд, Леандра Парэдэс з Ювентуса і Папу Гомес з Севільі прапануюць упартасць і бяспеку ў абароне.

Гэтыя гульцы хочуць выйграць чэмпіянат свету для сябе, для сваёй краіны, але больш за ўсё для Месі. Катар уяўляе як іх лепшы, так і апошні шанец рэалізаваць гэта.